Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

KULTŪRA Latvijas Universitātē notiks Daumanta Gaiļa 90 gadu jubilejas atceres koncerti
Andris Bergmanis, LU biedrības "Juventus" kultūras vadītājs
20.01.2017

Šogad aprit 90 gadu, kopš dzimis ievērojamais latviešu kordiriģents un arī komponists – Daumants Gailis (1927- 1988), kurš vadījis arī Latvijas Universitātes (LU) jaukto kori “Juventus” un kura laikā koris sācis kāpt pa slavas kāpnēm. Viņa jubilejas atcerei LU Lielajā aulā notiks divi koncerti - 10. februārī un 25. februārī.

Daumanta Gaiļa 90 gadu jubilejas atceres koncerts Latvijas Universitātes Lielajā aulā 10. februārī plkst. 19.00

Koncertā piedalās:

LU jauktais koris “JUVENTUS”, diriģents Valdis Tomsons;

LU jauktais koris “JUBILATE”, diriģents Juris Kļaviņš;

ZA jauktais koris “GAISMASPILS”, diriģents Andžejs Rancevičs;

Liepājas jauniešu koris “INTIS”, diriģente Ilze Valce;

Valmieras jauktais koris “VALMIERA”, diriģents Mārtiņš Klišāns;

VEF Kultūras pils jauktais koris “DZĪNE”, diriģents Aivars Gailis.

Soliste - INGA ŠĻUBOVSKA-KANCEVIČA

Koncertmeistare -  ILZE DZĒRVE

Pie ērģelēm - TĀLIVALDIS DEKSNIS

Diriģents - VIESTURS GAILIS

Koncertu vada EDGARS RAGINSKIS.

Daumanta Gaiļa 90 gadu jubilejas atceres koncerts Latvijas Universitātes Lielajā aulā 25. februārī plkst. 16.00

Koncertā piedalās:

Valsts Akadēmiskais koris “LATVIJA”, diriģents Māris Sirmais;

LU jauktais koris “JUVENTUS”, diriģents Valdis Tomsons;

Koncertu vada EDGARS RAGINSKIS.

                               Daumants Gailis (1927- 1988)

Dzimis Cēsu apriņķa Rāmuļu pagastā. Abi vecāki bijuši ļoti muzikāli, un jau no bērnības mazajam Daumantam visapkārt bijusi mūzika, dziesma, kas neatstāja to visu mūžu. 1948. gada rudenī iestājies konservatorijas kordiriģēšanas nodaļā. Kad "mazais pirkstiņš" bijis atdots, Daumants drīz vien nežēlodams atdevis arī "visu roku" un sācis darboties dažādos Rīgas koros: vadījis tekstilkombināta "Rīgas manufaktūra" jaukto kori, Feldšeru un vecmāšu skolas sieviešu kori (te sastapis savu nākamo dzīvesbiedri Ritmu), Paraugtipogrāfijas jaukto kori, un vēl studiju gados bijis arī dažu rajonu Dziesmu svētku virsdiriģents.

No 1951. gada Daumants Gailis strādāja Valsts Akadēmiskajā korī. Jaunais diriģents galu galā ziedo Valsts akadēmiskajam korim 18 gadus (1951 - 1969), sākdams kā kormeistars un beigdams kā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. 1951.gadā sācies darbs arī ar Zinātņu Akadēmijas kori (vēlāk "Gaismaspils").

Daumants Gailis nav bijis tikai diriģents - viņam ir arī komponētas dziesmas. Plašāk pazīstamā kora dziesma "Daugaviņa" 1955. gada Dziesmu svētkos skanējusi no Lielās estrādes. Kopš 1965. gada līdz pat XX Dziesmu svētkiem 1990. gadā Daumants Gailis bijis Dziesmu svētku virsdiriģents. Tāpat bijis virsdiriģenta godā arī skolu jaunatnes dziesmu svētkos un Baltijas valstu (republiku) studentu dziesmu svētkos "Gaudeamus".

1957. gada 1. oktobrī Daumants Gailis pārņem savā vadībā Latvijas Valsts Universitātes jaukto kori „Juventus”, un D. Gaiļa vadībā koris sāk savu kāpumu pa muzikālās slavas kāpnēm. 1970. gada "dziesmu karos" kopā ar "Daili" tiek dalīta 1. vieta, kurai sekojušas uzvaras arī 1973., 1975., 1977., 1985. gadā. Tieši Daumants Gailis bijis tas, kurš ieviesis korī daudzas vēl tagad dzīvās tradīcijas. Piemēram, kopš 1957. gada oktobra koris sveic savus biedrus dzimšanas dienās ar apsveikuma dziesmu "Daudz baltu dieniņu".

Komentāri (0)
Pievienot komentāru: