Publicitātes foto

27. oktobrī koncertzālē “Tu jau zini kur” pirmo reizi skatītājiem tiks izrādīta kamerizrāde “No miglas”. Tās veidotāji ir Latvijas Universitātes tautas deju ansambļa “Dancis” dejotāji – Krišjānis Šimis, Lauma Šime, Līga Indriksone un Aigars Ondzulis.

“No miglas” sastāv no 10 dejām, kurās risinās galveno varoņu – četru puišu – iekšējais pārdzīvojums. Tā pamatā ir pretstats starp cilvēku miglā un brīdi, kad cilvēks no miglas izlaužas un nonāk skaidrībā. Sižets, kas tautas dejās ir gana neierasts.

Migla visu aizklāj. Indivīdus un dažādības tā padara par siluetiem. Kad migla krīt, atsedzas dažādība – atveras acis. Āra spozme žilbina un reibina. Gaismā var redzēt, ka vienai meitai ir sudraba pērlītes vainagā, otrai – zelta. Vienam puisim ir zilas acis, otram – zaļas. Vieni sader kopā kā cimds ar roku, starp citiem – plaiksnī dzirksteles, bet vēl trešie tikai ar laiku nonāk pie saprašanās. Migla neļauj saredzēt lietu patieso dabu. Tikai gaisma liek cilvēkam ieskatīties acīs nezināmajam. Tomēr izlaušanās ceļš var izrādīties garš un vientuļš. Miglas sega ir arī viegla, silta un droša, tajā uz citiem var paļauties. Vajadzīgs gara spēks, lai no tās izlauztos un skaidrībā arī paliktu.

 

 

Horeogrāfs Krišjānis Šimis ar ierasto tautas dejas pasniegšanas formātu eksperimentē. Šoreiz latviešu tautas deju soļi satiek 21. gadsimta ASV, Brazīlijas un Islandes komponistu elektronisko mūziku – klasisko, trap, future bass un beat. Tādējādi “No miglas” piedāvā vēl vienu jaunu skatījumu uz latviešu tautas deju – tās bagātīgo mantojumu mijiedarbē ar 21. gadsimta kultūras strāvām. Par bagātīgo mantojumu “Danča” dejotāji, protams, uzskata ansambļa bijušo vadītāju un izcilo horeogrāfu skatuviskās tautas dejas radošo plaukumu 20. gadsimta otrajā pusē, uz kā lielā mērā balstīta visa mūsdienu latviešu dejas tradīcija – gan lielajos svētkos, gan Latvijas kolektīvu ikdienas darbībā un jaunradē. K. Šimis uzsver, ka viņam ir svarīgi saglabāt šo lielmeistaru veidoto tautas dejas estētiku – tautu dēla un tautu meitas tēlus. Vīri – stalti kā ozoli –, un meitas – kā liepas. Tomēr intensīvā elektroniskā mūzika ar ierastajiem tautas dejas pamatsoļiem liek meklēt jaunas variācijas, bet sižetiskā līnija – eksperimentēt ar dejas kompozīciju. Horeogrāfs atzīst, ka, kamerizrādes horeogrāfiju veidojot, ietekmējies no daudziem dejas žanriem – klasiskā un modernā baleta, laikmetīgās dejas un hip-hop.

“No miglas” ir kamerizrāde, kurā dejotājs ar skatītāju satiksies intīmākā gaisotnē jaunatvērtā radošā Tallinas ielas kvartāla “Tu jau zini Kur”. “Mēs negribam rādīt, bet sākt sarunu,” atklāj horeogrāfs. Sākt sarunu par latviešu tautas dejas iespējām, robežām un paša jēdziena būtību.

Kamerizrādes “gandrīz tautas tērpi” arī radīti šai idejai, un ierosmes gūtas no tradicionālā vēsturiskā tautas tērpa, bet pakļauti tie ir tikai šai konkrētajai iecerei, dejai un skatuvei.

Projekts realizēts ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs: ej.uz/nomiglas2

Kamerizrādes Solisti: LU TDA “Dancis” dejotāji Aigars Ondzulis, Edgars Siliņš, Eleonora Stabiņa, Kristīne Langiša, Linda Kluša, Līga Indriksone, Reinis Ārgalis, Viesturs Juris Lammass.

Dalīties